Naplňuje mě tvůrčí přístup při práci s dětmi

2. 4. 2025

Rádi bychom vám představili paní učitelky, které povedou budoucí první třídy. Položili jsme jim otázky, které podle AI rodiče nejvíce zajímají. Odpovídá Mgr. Jana Jauernigová.

  1. Jaké má zkušenosti a kvalifikace? Rodiče chtějí vědět, jak dlouho učitelka učí, jaké má vzdělání a jaké má zkušenosti s prvňáčky.
  2. Jaký je její přístup k výuce? Zajímá je, jakým způsobem učitelka vede hodiny, jaké metody používá a jak podporuje individuální potřeby dětí.
  3. Jak komunikuje s rodiči? Rodiče chtějí vědět, jak často a jakým způsobem učitelka informuje rodiče o pokrocích a případných problémech jejich dětí.
  4. Jak řeší konflikty a problémy? Otázky ohledně toho, jak učitelka zvládá konflikty mezi dětmi a jak řeší případné problémy ve třídě, jsou běžné.
  5. Jaké má osobní vlastnosti? Rodiče se zajímají o to, zda je učitelka trpělivá, empatická, přátelská a jaký má vztah k dětem.
  6. Jaké jsou její očekávání od dětí? Rodiče chtějí vědět, jaké jsou její požadavky na chování, domácí úkoly a zapojení do výuky.

Vystudovala jsem nejprve Učitelství pro mateřské školy a potom obor Speciální pedagogika – učitelství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Dále dvouletý rozšiřující obor Etická výchova a doplňkové studium Nové metody a formy práce. Nadále si svoje dovednosti rozšiřuji účastí na nejrůznějších školeních a poznatky z nich uplatňuji při své práci.

Pracovala jsem jako učitelka v mateřské školce i speciální mateřské školce. Na naší škole učím již dvacet let žáky prvních a druhých tříd.

Moje práce mě baví. Naplňuje mě tvůrčí přístup při práci s dětmi. Svoje nápady, ráda zařazuji do výuky. Na práci s mojí třídou se můžete podívat do galerie tříd na stránkách naší školy.

S dětmi pracujeme u klasické i interaktivní tabule. Ve třídě rádi využíváme práci ve dvojicích nebo ve skupinkách v lavici i na koberci. Přitom se učíme nejen nějakou novou dovednost, ale především vzájemně spolupracovat. Pracujeme s metodami kritického myšlení, zaměřujeme se na čtení s porozuměním. Zařazujeme čtecí dílny s párovým čtením, podvojným čtením, čtení s předvídáním apod. Ve druhé třídě praktikujeme i volné psaní. V naší třídě píšeme psacím písmem Comenia Script.  V oblibě máme činnostní učení s nejrůznějšími pomůckami, které si sama nebo společně s dětmi vyrábím.

Běžnou výuku si zpestřujeme třídními projekty s aktuálním tématem. Učíme se tedy navzájem a na závěr zhodnotíme svoje zisky i to, jak se nám pracovalo. 

Prioritou mojí práce je to, aby každý chodil do školy rád, pracoval s chutí a případně uplatnil svůj tvůrčí přístup a nový pohled na danou věc. Velmi rádi se v naší třídě smějeme a humorem si zpestřujeme výuku. Také pracujeme s chybou. Občas chybujeme a víme, že k učení chyby patří a jsou vlastně důležité, protože se právě díky nim učíme a snažíme se je příště neopakovat.

Jednou týdně má moje třída kroužek „Etické výchova”, kde pracujeme s knihou „Emušáci – Ferda a jeho mouchy”. Pomocí příběhů pomáháme Ferdovi řešit nejrůznější situace, pracujeme se svými emocemi a učíme se je pojmenovávat. Další náplní jsou především hry, při kterých si upevňujeme přátelské vztahy, učíme se dodržovat pravidla a spolupracujeme.

Výuku si doplňujeme mimoškolními zážitky návštěvou muzeí s vybranými výukovými programy, návštěvou koncertů, divadel nebo výlety.

Domácí přípravu podporuji zadáváním úkolů, podle toho, co je potřeba aktuálně procvičovat.

Rodiče informuji prostřednictvím Bakalářů, v případě potřeby mám s rodiči po domluvě individuální konzultace.

V odpoledním čase vedu kroužek „Pohoda”. Ve třídě na koberci za doprovodu relaxační hudby provádíme jednoduché jógové cviky. Používáme jógové karty, dáváme si jógové hádanky, cvičíme s příběhem, provádíme si automasáž, hrajeme jógové pexeso a relaxujeme při čtení krátkých příběhů.

Buďte v pohodě, první třída může být příjemným zážitkem, když nasloucháme a respektujeme.

 

Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové