Rádi bychom vám představili paní učitelky, které povedou budoucí první třídy. Položili jsme jim otázky, které podle AI rodiče nejvíce zajímají. Odpovídá Mgr. Jana Jauernigová.
- Jaké má zkušenosti a kvalifikace? Rodiče chtějí vědět, jak dlouho učitelka učí, jaké má vzdělání a jaké má zkušenosti s prvňáčky.
- Jaký je její přístup k výuce? Zajímá je, jakým způsobem učitelka vede hodiny, jaké metody používá a jak podporuje individuální potřeby dětí.
- Jak komunikuje s rodiči? Rodiče chtějí vědět, jak často a jakým způsobem učitelka informuje rodiče o pokrocích a případných problémech jejich dětí.
- Jak řeší konflikty a problémy? Otázky ohledně toho, jak učitelka zvládá konflikty mezi dětmi a jak řeší případné problémy ve třídě, jsou běžné.
- Jaké má osobní vlastnosti? Rodiče se zajímají o to, zda je učitelka trpělivá, empatická, přátelská a jaký má vztah k dětem.
- Jaké jsou její očekávání od dětí? Rodiče chtějí vědět, jaké jsou její požadavky na chování, domácí úkoly a zapojení do výuky.
Vystudovala jsem nejprve Učitelství pro mateřské školy a potom obor Speciální pedagogika – učitelství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Dále dvouletý rozšiřující obor Etická výchova a doplňkové studium Nové metody a formy práce. Nadále si svoje dovednosti rozšiřuji účastí na nejrůznějších školeních a poznatky z nich uplatňuji při své práci.
Pracovala jsem jako učitelka v mateřské školce i speciální mateřské školce. Na naší škole učím již dvacet let žáky prvních a druhých tříd.
Moje práce mě baví. Naplňuje mě tvůrčí přístup při práci s dětmi. Svoje nápady, ráda zařazuji do výuky. Na práci s mojí třídou se můžete podívat do galerie tříd na stránkách naší školy.
S dětmi pracujeme u klasické i interaktivní tabule. Ve třídě rádi využíváme práci ve dvojicích nebo ve skupinkách v lavici i na koberci. Přitom se učíme nejen nějakou novou dovednost, ale především vzájemně spolupracovat. Pracujeme s metodami kritického myšlení, zaměřujeme se na čtení s porozuměním. Zařazujeme čtecí dílny s párovým čtením, podvojným čtením, čtení s předvídáním apod. Ve druhé třídě praktikujeme i volné psaní. V naší třídě píšeme psacím písmem Comenia Script. V oblibě máme činnostní učení s nejrůznějšími pomůckami, které si sama nebo společně s dětmi vyrábím.
Běžnou výuku si zpestřujeme třídními projekty s aktuálním tématem. Učíme se tedy navzájem a na závěr zhodnotíme svoje zisky i to, jak se nám pracovalo.
Prioritou mojí práce je to, aby každý chodil do školy rád, pracoval s chutí a případně uplatnil svůj tvůrčí přístup a nový pohled na danou věc. Velmi rádi se v naší třídě smějeme a humorem si zpestřujeme výuku. Také pracujeme s chybou. Občas chybujeme a víme, že k učení chyby patří a jsou vlastně důležité, protože se právě díky nim učíme a snažíme se je příště neopakovat.
Jednou týdně má moje třída kroužek „Etické výchova”, kde pracujeme s knihou „Emušáci – Ferda a jeho mouchy”. Pomocí příběhů pomáháme Ferdovi řešit nejrůznější situace, pracujeme se svými emocemi a učíme se je pojmenovávat. Další náplní jsou především hry, při kterých si upevňujeme přátelské vztahy, učíme se dodržovat pravidla a spolupracujeme.
Výuku si doplňujeme mimoškolními zážitky návštěvou muzeí s vybranými výukovými programy, návštěvou koncertů, divadel nebo výlety.
Domácí přípravu podporuji zadáváním úkolů, podle toho, co je potřeba aktuálně procvičovat.
Rodiče informuji prostřednictvím Bakalářů, v případě potřeby mám s rodiči po domluvě individuální konzultace.
V odpoledním čase vedu kroužek „Pohoda”. Ve třídě na koberci za doprovodu relaxační hudby provádíme jednoduché jógové cviky. Používáme jógové karty, dáváme si jógové hádanky, cvičíme s příběhem, provádíme si automasáž, hrajeme jógové pexeso a relaxujeme při čtení krátkých příběhů.
Buďte v pohodě, první třída může být příjemným zážitkem, když nasloucháme a respektujeme.