Výuku neberu jen jako sezení a učení se ve třídě

3. 4. 2025

Rádi bychom vám představili paní učitelky, které povedou budoucí první třídy. Položili jsme jim otázky, které podle AI rodiče nejvíce zajímají. Odpovídá Mgr. Jana Dvořáková.

  1. Jaké má zkušenosti a kvalifikace? Rodiče chtějí vědět, jak dlouho učitelka učí, jaké má vzdělání a jaké má zkušenosti s prvňáčky.
  2. Jaký je její přístup k výuce? Zajímá je, jakým způsobem učitelka vede hodiny, jaké metody používá a jak podporuje individuální potřeby dětí.
  3. Jak komunikuje s rodiči? Rodiče chtějí vědět, jak často a jakým způsobem učitelka informuje rodiče o pokrocích a případných problémech jejich dětí.
  4. Jak řeší konflikty a problémy? Otázky ohledně toho, jak učitelka zvládá konflikty mezi dětmi a jak řeší případné problémy ve třídě, jsou běžné.
  5. Jaké má osobní vlastnosti? Rodiče se zajímají o to, zda je učitelka trpělivá, empatická, přátelská a jaký má vztah k dětem.
  6. Jaké jsou její očekávání od dětí? Rodiče chtějí vědět, jaké jsou její požadavky na chování, domácí úkoly a zapojení do výuky.

Učím již přes 30 let, po celou dobu opakovaně střídám první a druhou třídu, díky tomu mám dostatek zkušeností s prvňáčky. Mám vystudovanou speciální pedagogiku na Univerzitě Hradec Králové a UJAK.

Výuku neberu jen jako sezení a učení se ve třídě, ale učíme se i prostřednictvím různých projektů a mimoškolních akcí (divadla, koncerty, výlety, školy v přírodě apod.)

V hodinách pracujeme individuálně, ve dvojicích i ve skupinách, využíváme klasické pomůcky a občas si zpestříme výuku i pomůckami interaktivními. Snažím se přistupovat ke každému dítěti individuálně a mohou se na mě kdykoliv obrátit.

Komunikace s rodiči, probíhá hlavně prostřednictvím programu Bakalář, emaily a přes skupinu na WhatsApp. V případě nemoci se vždy domluvíme na předání sešitů a zadání úkolů dle potřeby a možnosti rodičů. Další potřebné informace mohou rodiče najít i v Notýscích a v Úkolníčcích. Po předchozí domluvě jsou možné i individuální konzultace.

Ve třídě se snažíme pomocí společných aktivit vytvořit příznivé klima, abychom předešli případným konfliktům a problémům. Pokud se ale přece jen k něčemu dojde, snažíme se to neprodleně vyřešit vzájemnou komunikací a prevencí. Snažím se, aby se děti ve třídě cítily dobře a bezpečně a nebály se přijít s jakýmkoliv problémem. Pokud je to třeba, poprosím o pomoc také rodiče.

Snažím se k dětem přistupovat individuálně, vytvářet ve třídě přátelskou a pozitivní atmosféru, ve které se budou děti cítit příjemně a bezpečně a kde se nám všem bude dobře pracovat.

Při nástupu do první třídy by děti měly zvládat sebeobsluhu, nebát se přijít se svými problémy a starostmi, poprosit o pomoc i poděkovat ostatním a snažit se o vytvoření přátelského prostředí.

Domácí úkoly děti dostávají pravidelně každý den, kromě pátku. Nejsou nijak dlouhé, ale jsou velmi důležité pro opakování a zapamatování probíraného učiva. V první třídě hlavně při procvičování čtení. Rodiče také díky pravidelným úkolům mohou sledovat, jaké pokroky děti dělají.

 

Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové