uzavření klasifikace
5. D
Třídní učitelka: Ing. Martina Hromasová
Stará čistírna odpadních vod Bubeneč
Učíme-li se o parních strojích, průmyslové revoluci, a máme-li jedinečně zachovalou technickou památku v pěší vzdálenosti od školy, byl by hřích starou čistírnu odpadních vod nenavštívit. Třešničkou na dortu byla jízda na prámu po jedné z podzemních nádrží.
Advent
Advent jsme tradičně zahájili vánoční dílnou a následnými trhy. Výtěžek z prodeje byl letos věnován nadačnímu fondu Českého rozhlasu Světluška, který podporuje zrakově hendikepované.
Kdopak by se duchů bál
Na podzim jsme navštívili další z edukativních koncertů Vlnohraní, které pořádá ČRo. Děti spolu s herečkou a moderátorkou Vltavy Janou Trojanovou a sbormistryní Martinou Spiritkovou hudbu poslouchaly, ale i aktivně tvořily, a následně si mohly vzniklou nahrávku "odnést".
Štefánikova hvězdárna
Výuku o vesmíru jsme si zpestřili návštěvou Štefánikovy hvězdárny na Petříně. Kromě zhlédnutí projekce a interaktivní výstavy děti viděly otevření kupole a mohly pohlédnout do astronomického dalekohledu.
Divadlo Bravo
V druhé půlce října jsme se vydali do Divadla Bravo na představení Jak se dělá tanečník. Studentky a studenti konzervatoře Taneční centrum Praha předvedli ukázky nejrůznějších druhů tanců. Srozumitelným způsobem prezentovali jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický balet, jazzový, lidový tanec apod.)
Přírodověda v pracovních činnostech
Že žula je vyvřelou horninou a na povrch Země se dostala sopečnou činností, jsme si přiblížili během pracovních činností. V několika skupinkách si děti vyrobily sopku a staly se svědky malých erupcí.
Petrof 160 - Klavír jako technické dílo
Při příležitosti 160 let výročí založení české firmy Petrof, která je jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců akustických pianin a klavírů, jsme navštívili Národní technické muzeum. Děti nahlédly do tajů výroby a měly možnost podrobně prozkoumat tento hudební nástroj. Ti, co umí na klavír hrát, si mohli vyzkoušet hru na jednom z velmi drahých kousků.
Krása dřeva
V září si děti pod vedením lektora vyrobily dřevěný přívěsek, dozvěděly se zajímavosti o stromech a jejich dřevu a zhlédly ukázku práce na soustruhu.
Baroko na vlastní oči
Hned první týden školy jsme měli nečekaně volné dopoledne, a tak jsme jej využili k prohlídce kostela sv. Mikuláše na Malé Straně. Maličko s předstihem jsme si tak na vlastní oči prohlédli skvost barokní architektury a ukázali si na něm typické prvky baroka.
školní rok 2023/24
Výlet do Nižboru
Nejprve jsme se v areálu zámku setkali s "Kelty" a vyzkoušeli jsme si s nimi např. na zrnotěrce rozemlít obilí a upéct si placky, upříst z vlny niť a utkat kousek látky nebo si prohlédli zbraně a ozdoby. Když jsme se posilnili svačinou, šli jsme na exkurzi do sklárny. Pozorovali jsme přímo v huti, jak se nabírá tavenina na píšťalu, jak se sklo vyfukuje a tvaruje se výrobek, který pak musí dlouho a pozvolna chladnout. Prošli jsme i následnými provozy, např. brusírnou a v prodejně si mohli zakoupit suvenýry.
Lovci znaků
Informace o písmu, šifrách a komunikaci vůbec jsme šli načerpat do Holešovic. Na mnoha interaktivních stanovištích jsme si užili zábavu i se poučili.
Výlet do Koněpruských jeskyní a za netopýry
Nejdříve jsme si o netopýrech poslechli krátké povídání, pak jsme si je živé mohli prohlédnout a dokonce pohladit a následně jsme plnili různé úkoly a hledali v okolí jeskyní, kde by mohli mít úkryt. Zkoušeli jsme např. zda máme také tak dobrý čich jako netopýři nebo zda jsme si zapamatovali, čím se převážně živí. Poté jsem si šli prohlédnout krásnou krápníkovou výzdobu jeskyní a dozvědět se něco o Českém krasu.
Vlastivědná procházka Prahou
Na prvky gotické archietktury jsme se šli podívat ke katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
Stavba hradů
Ke středověku patří neodmyslitelně hrady, a tak jsme si je zkusili postavit a samozřejmě nesměla chybět ani pořádná legenda!
Den s IZS
Na konci května jednotlivé složky IZS přijely přímo za námi do školy a děti měly možnost projít několika stanovišti a dozvědět se a vyzkoušet si mnoho zajímavého.
Národní Technické Muzeum
Workshop Důlek děti interaktivní formou seznámil s počátky dolování, principy vybraných mechanizmů a světem hornin. Vše prozkoumali na tom nejzřetelnějším a nejnázornějším středověkém výrobním postupu.
Veletrh Svět knihy – Výstaviště Praha
Moc rádi jsme využili milého pozvání nakladatelství Albatros a letos jsme se účastnili besedy ke knihám pro děti a rodiče Hravý průvodce Prahou, Hravý průvodce Českem a Čti Jeseníky. Děti mohly diskutovat s autory a ilustrátory a v závěru knížky pokřtily. Zmíněné knihy jsme obdrželi (i s autogramem) jako dárek a obohatili tak naši třídní knihovničku.
Exkurze v ČRo
Po návštěvě programu Hudba na talíři v rámci akce Vlnohraní ČRo jsme se zúčastnili jimi vyhlášené výtvarné soutěže a komiks 4.D byl oceněn jako nejlepší. Odměnou pro výherce byla exkurze v prostorech ČRo na adrese Vinohradská 12. Prohlédli jsme si mnohá pracoviště (nahrávací a režijní studia, prostory archivu) nebo děti viděly nejrůznější historické, přesto stále funkční gramofonové desky či magnetofonové pásky.
Náš komiks s příběhem na zadaná slova pan Hrnec, paní Poklička, paní Kvedlačka, pan Utěrák, a pan Smeták:
Pan Hrnec a jeho žena Poklička spolu spokojeně sedí v kuchyni a oknem pozorují, jak se do vedlejšího domu někdo stěhuje. Z auta vystupuje paní Kvedlačka a začíná se zabydlovat ve svém novém domově. Zanedlouho na pana Hrnce s paní Pokličkou kdosi zvoní. Je to jejich nová sousedka Kvedlačka. Jde se jim představit a nese na přivítanou dort. Za chvíli přichází na návštěvu i rodinný přítel pan Smeták, zapojuje se do proudu zábavy a usedá na poslední volnou židli u stolu po bok červenobílého pana Utěráka. Po nějaké době pan Hrnec opouští společnost a jde se projít na čerstvý vzduch. Tak dlouho se kochá okolní krajinou, až se ztratí a neví kudy kam. Protože se dlouho nevrací, všichni se ho vydají hledat a jako první ho objeví jejich nová známá - svůdnice Kvedlačka, které, i přes svou popletenost, velmi imponuje. Láskyplně ho oslovuje miláčku a dovede pana Hrnce zpět domů, ale zjistí, že nemají klíče. Přítel Smeták si však ihned ví rady, neváhá ani okamžik a vyrazí dveře. Krátce na to, vždy praktická paní Poklička, najde klíče v tašce. Pan Hrnec si tak uvědomí, jakou v ní má oporu a o paní Kvedlačku už ani "dnem" nezavadí. Pak už jen všichni čekají, až si v nich někdo uvaří něco dobrého. :-)
Hudební workshop
Hudební workshop s panem Matáskem jsme si letos užili v prostorech nové herny školní družiny.
Svět deskových her
O projektovém dnu na téma volnočasových aktivit jsme navštívili hernu Svět deskových her na Kubánském náměstí. Milý pan majitel děti rychle zasvětil do pravidel nejrůznějších karetních, postřehových, strategických či logických her a hlavolamů a ani po 3h se dětem nechtělo odcházet.
Národní technické muzeum
Vědci se z nás stali v Národním technickém muzeu v rámci Kid's lab, téma bylo Voda miluje chemii. V prvním pokusu si děti vyzkoušely, jak z velmi propustné písčité půdy udělat půdu kvalitnější, která vodu lépe zadrží. V druhém pokusu si nejprve pitnou vodu znečistily (pískem, barvou, mýdlem a kousky dřeva) a následně ji v několika krocích zase vyčistily.
Český rozhlas - Vlnohraní
Za kulturou a do zajímavého prostoru jsme se vydali na známou adresu Vinohradská 12. Ve Studiu S1 Českého rozhlasu proběhl program Hudba na talíři v rámci projektu Vlnohraní. Děti viděly a slyšely ne zcela běžné hudební nástroje jako fagot nebo harfu, dozvěděly se o nich různé zajímavosti, vyslechly úryvky různých skladeb, jejichž názvy se pojí s jídlem, zkusily tančit jako "panenka na klíček" a společnými silami vytvořit vlastní nahrávku.
Středočeské muzeum Roztoky - Archevita
Vlakem jsme se vydali do nedalekých Roztok u Prahy a v tamním Středočeském muzeu jsme bádali, jak se žilo od dob pravěku až do doby římské.
Staré pověsti české
V divadelní kavárně na Novém městě nám byly formou divadélka představeny nejznámější staré české pověsti. Krásné loutky si po představení děti mohly prohlédnout zblízka.
Bruslení v Holešovicích
První akcí druhého pololetí bylo bruslení v malé hokejové hale v Holešovicích. Děti byly statečné a od dalších pokusů je neodradilo ani leckdy tvrdé přistání na ledě.
Vánoce už klepou na dveře - besídka
Pracovní činnosti
Jak je to s tou nadmořskou výškou?
Vánoční koncert v Anežském klášteře
Vánoční dílny & trhy
Přírodověda - rozmnožujeme rostliny
Ústřední knihovna, vlastivědná vycházka
Po zhlédnutí zajímavého filmu Planeta Praha jsme se šli projít centrem Prahy a vyzkoušeli jsme si orientaci podle buzoly.
Primárni prevence
Zvládání agrese a řešení konfliktů.
Divadlo Bravo - Braník
Představení kabinet žonglérských kuriozit - foto i s protagonistou.
Halloween
Pracovní činnosti
Učíme se vyrábět podle návodu.
České muzeum hudby
Své emoce děti zkusily vyjádřit v hudebně-dramatické dílně Šaman s úžasnou paní lektorkou Marií Šťastnou.
Dopravní hřiště Vypich
První ze série povinných lekcí jsme si ještě užili babího léta a mnozí zjistili, že dodržovat všechny dopravní předpisy není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Den evropských jazyků
Spolužáci z druhého stupně pod vedením paní učitelky Kučerové si pro nás připravili prezentaci a kvízy o Německu a němčině. Čtvrťáci prokázali, že leccos již znají, a za odměnu dostali Kinder čokoládu.
Písky
Využili jsme zázemí Beachclubu Strahov a pod vedením trenéra si zasportovali na písku.
PČ&PŘ
Tvoříme z přírodních materiálů a zkoumáme přírodu živou a neživou na vlastní kůži.
školní rok 2022/23
Hřiště
Prázdniny již ťukají na dveře, šli jsme jim naproti na hřiště s vodními prvky v parku Maxe van der Stoela.
Dědina
Jaké pomůcky pro nevidomé byly nakoupeny za peníze vybrané na adventních trzích jsme se šli podívat 26.6. a poté jsme se vydováděli na hřišti s kuličkovými dráhami.
Sportovní den
Tradiční sportovní klání na Olympu Praha nezůstalo pro 3.D bez medailí a diplomů!
ŠvP Staré Splavy
Děti jistě vyprávěly, další komentář netřeba…
Veletrh Svět knihy
Beseda s autorkou a s paní ilustrátorkou knihy Jmenuji se Olenka na téma útěku z Ukrajiny před válkou. Děti hojně využily možnosti klást jim oběma zvídavé otázky. Kniha se zároveň křtila, a protože šlo o křest dětské knihy, křtilo se bonbóny, které si pak děti mohly odnést. Třešničkou na dortu byla autogramiáda a jeden výtisk knihy pro třídu. Je o ni velký zájem, a tak jsme losovali, kdo bude prvním čtenářem.
Městská knihovna – pobočka v NTK
O bajkách jsem se šli více dozvědět od paní knihovnice a některé bajky si děti zkusily i zdramatizovat.
Činoherní klub – Fialky a mejdlíčka – dětství pod rudou hvězdou
Navštívili jsme dokumentární divadlo o dětství v 50. letech očima těch, kteří padesátá léta prožili. Cestou do minulosti jsme se přenesli do doby, kde sice voní cukrové fialky a na jazyku se rozplývají sladká mejdlíčka, ale také svítí rudá hvězda. Po představení proběhla krátká debata s pamětníky-protagonisty.
V.I.P. prohlídka skleníku Fata Morgana
Vidět, jak se líhnout motýli nám umožnil a na všetečné otázky dětem odpovídal pan Vacík, děkujeme!
Přednáška studentek stomatologie
14.4. jsme se podívali na zoubek našim zoubkům.
Pyžamový den
5.4. se s dětmi učili i jejich noční plyšoví kamarádi.
Kostel sv. Vojtěcha
Na modré pondělí jsme se šli stát součástí příběhu, který vyprávěl, proč křesťané slaví Velikonoce.
Poznáváme Prahu hravě
Začali jsme u Karlova mostu, nasáli mnoho informací, s mapičkami se proběhli na Kampě a po splnění úkolů dostali sladkou odměnu. Malebnou Nerudovou ulicí a procházkou přes Pražský hrad jsme se pak vrátili do školy.
Čtenářská dílna
K pohádkám se šly děti uvelebit do knihovny.
Primární prevence na téma spolupráce
Pojem spolupráce zná kdekdo, ale skutečně spolupracovat už taková hračka není…
Hudební workshop s Janem Matáskem
Děti si prohlédly, potěžkaly, poslechly nástroje známé i méně známé a zapojily svoji představivost.
Geometrie a pracovní činnosti
Věnovat se geometrie ne jenom na papíře děti baví…
Plavání
Od druhého pololetí plaveme tradičně v Axe.
Vstávej, semínko, holala, bude z tebe fiala…
aneb Jak 3.D zasadila semínko…
Planetárium, Stromovka
V lednu jsme se v Planetáriu dozvěděli, jak na nebi rozeznat hvězdu od planety, nebo co znamená Polaris, zhlédli stejnojmennou pohádku a poslechli si komentář k noční obloze promítané na kupoli planetária.
Besídka ve třídě
Ti, co měli štěstí a neskolila je před Vánocemi žádná choroba, si vyměnili dárečky na vánoční besídce.
Kino
K Vánocům patří vůně jehličí, světýlka na stromečku, sladké cukroví a pohádky. My se na jednu šli podívat do kina.
Divadlo S+H
Mít divadlo "za rohem" a nenavštívit ho, to by bylo neodpustitelné... :-)
Zimní radovánky na Letné
Využili jsme mrazivého počasí a šli si zabruslit.
Proč křesťané slaví Vánoce
Duchovní stránku Vánoc měly děti možnost poznat/připomenout si během interaktivního programu v kostele sv.Vojtěcha v Dejvicích.
Mikuláš, anděl a čert
Chvíli se zdálo, že nás bude ve 3.D po návštěvě Mikuláše, anděla a čerta o něco méně, ale dobře to dopadlo, čert si nikoho neodnesl :-)
Vánoční dílna a adventní trhy
Výtěžek z letošních charitativních adventních trhů darovala 3.D středisku pro nevidomé na Dědině, kde jsme se byli podívat začátkem listopadu.
Trenéři do škol
Tělocvik zpestřený trenéry děti vždy moc baví.
Čtenářská dílna
Místo jako stvořené pro povídání si o přečtených knihách - to je naše nová knihovna v podkroví. Nejprve sice bylo nutné připomenout, že se na gauči neskáče jako na trampolíně a na nábytek se nedávají nohy i s bačkorami, ale pak se všichni pohodlně uvelebili, prezentovali svoje knížky, četli ukázky a předávali si tipy na hezké čtení.
Stacionář pro nevidomé
Začátkem listopadu jsme se vypravili do stacionáře pro nevidomé na Dědině. Děti se dozvěděly, jak případně oslovit nevidomého a nabídnout pomoc, samy si vyzkoušely jaké to je, pohybovat se v terénu se slepeckou holí. Nakoukly do mnoha dílen (košíkářství, tkalcovství, počítačová učebna, cvičná kuchyňka, ...), kde probíhají rekvalifikační kurzy. Také si vyzkoušely napsat počáteční písmeno svého jména braillovým písmem na "pichťáku".
Stanice techniků - "Na jedné lodi"
3.D si jako námořní posádka vyzkoušela schopnosti týmové spolupráce, děti musely improvizovat a hledat řešení nestandardních úkolů.
Lesní a myslivecká pedagogika
V říjnu jsme se také zúčastnili besedy s myslivcem v Zemědělském muzeu. Děti se dozvěděly zajímavosti ze života lesní zvěře, naučily některé pojmy z myslivecké mluvy, prohlédly různé trofeje a největší úspěch asi měly vábničky, pomocí nichž na závěr proběhl "koncert": Video
Testování fyzické zdatnosti
V říjnu proběhla první část testování fyzické zdatnosti dětí organizovaná MŠMT.
Knihovna
První společnou akcí 3.D byla zářiová výprava do pobočky Městské knihovny v Dejvicích. Mnohé děti zde byly poprvé! Paní knihovnice jim představila knížky, ze kterých si mohou vybírat do povinné četby. Také dostaly přihlášku do knihovny.
školní rok 2024/25
školní rok 2023/24
školní rok 2022/23
školní rok 2021/22
školní rok 2020/21
Ing. Martina Hromasová
e-mail: martina.hromasova@zsemydestinnove.cz